Adım Adım Rehberi, 25 Maddede Emlakçı Nasıl Olunur?

Tebrikler. Ya işinizi büyütmek isteyen bir emlakçısınız ya da başarılı bir emlakçı olmak istiyorsunuz. Zaten diğerlerinden öndesiniz çünkü en iyisi olmakla ilgileniyorsunuz yoksa bu blog yazımı okumak için tıklamazdınız.

Bu rehber, size başarılı bir emlakçı olmak için gerçekten yapılması gerekenler hakkında kapsamlı bilgilerin yanı sıra bazı basit adımlar vermeyi amaçlamaktadır. Önem ağırlığı değişse de TÜM adımlar önemlidir. Zor şeyleri atlamamanız konusunda uyarmak isterim. 1 veya 2 yılda başarısız olan gayrimenkul danışmanlarının yaptığı şey budur. Bu kişilerden olmadığını biliyorum.

Başarılı bir emlakçının kullandığı en iyi stratejilerinin bu listesi sizi ileriye taşıyabilir, işinizi üzerine inşa etmeniz için bir temel sağlayabilir ve büyürken rehberiniz olabilir. UNUTMAYIN ! İŞİNİZİ İNŞA EDERKEN, İNŞAATINIZI ÇOK YÜKSEK YAPMAK İSTİYORSANIZ, TEMELİNİZİ DE DAHA DERİNE KAZMALISINIZ.  NE KADAR YÜKSEĞE ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ, O KADAR DERİNE İNMELİSİNİZ. TEMELİ DERİN OLMAYAN YÜKSEK BİNA, KARTONDANDIR.  Eylem adımlarından önce listenin zihniyet ve disiplinle başladığını fark edeceksiniz.  Hedefinizin ne olduğunu ve bunu başarmanın sizin için ne anlama geldiğini anlamazsanız, eylem adımlarınız hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bu önce gelir. İşinizde amaçlı olun.

1. Başarıyı Tanımlayın

Başarı tanımı,  bir amacın gerçekleştirilmesi olabilir.  Popülerlik veya kazanç elde etmek olabilir.
Bunlar harika tanımlar olsa da, bir sözlüğün kapsamlı bir tanımda başarıyı gerçekten tanımlayabileceğinden emin değilim. Başarı bazıları için paradır. Diğerleri için özgürlüktür. Birçokları için bu pasif gelirdir. Bir kombinasyon olabilir, ancak önemli olan sizin tanımınızdır.
Benim için:
”Başarı, sevdiğim işi, sevdiğim bir hayata fon sağlayan ve sevdiğim insanlara destek fırsatı sunan, sevdiğim bir ortamda yapmaktır”.
Başarı,  sevdiğim bir hayatı, sevdiğim kişilerle canlandıran ve sevilen kişileri, tatlı bir maceraya hazırlamaktır.
Buradaki tanımınız anahtardır. Bu sizin puan tablonuzdur. Kazanıp kazanmadığınızı nasıl anlarsınız? Sektörün, sosyal medyanın veya motivasyonel konuşmacıların başarıyı gördükleri gibi tanımlamasına izin verirseniz, bu kazancı kişisel olarak asla bulamayabilirsiniz. Sizin için ne olduğunu belirleyin, kahve kupanıza bir açıklama yazın ve duvarınıza asın. Bilgisayarınıza ve sizi motive etmek için görsel olarak görmeniz gereken herhangi bir yere koyun. Ona bakın, onu görün ve onu hissedin.

2. Bir Emlakçı Markası ve Emlak Ofisi Seçin
Kariyerinizde vereceğiniz en önemli kararlardan biri de hangi gayrimenkul şirketine katılmak istediğinizdir. Lisansınızı astığınız aracı kurum, bir markadan daha fazlasıdır. Ne kadar para kazanacağınızı belirleyecek, bir başarı kültürü ekleyecek veya başarılı olmak için gereken pozitif enerjiyi tüketecektir.
Evinize yakın veya bir arkadaşınız orada diye bir şirket seçmeyin. Araştırmanızı yapın ve marka ve kültürün yanı sıra ekonomik modelinin de size uygun olduğundan emin olun.
Ben, Hasan Sarıkaya, Üretkenlik Koçu ve Solo Gayrimenkul Danışman olarak, diğer markalara da hizmet vermekle birlikte Keller Williams ile birlikte çalışmaktayım.  Keller Williams sizin için de uygun mu, değil mi? Siz diğer markaları da araştırarak karar vermelisiniz. Eğer yakınınızdaki bir KW ofisini gezmek için bağlantı kurmak isterseniz, lütfen bana mesaj atın. Bağlantılar yapabilirim.

3. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Gereği Alacağınız Eğitimler ve Belgeler İçin Hazırlanın ve Bir Kurum Seçin
Bu çok karmaşık değildir. Seçeceğiniz marka ve ofis size gerekli açıklamaları yapmalıdır. Eğer kendi ofisinizi açmayı düşünüyorsanız da şartlar benzerlik göstermektedir. Siz yine de önce Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğini (Resmi Gazete 14 ekim 2020 son değişiklik dahil) iyice bir okuyun, siz hangi koşulları sağlamalısınız, hangi koşulları sağlıyorsunuz, hangilerini sağlayamıyorsunuz? 100 saatlik mesleki eğitim, MYK Belgesi, esnaf veya ticaret odasına kaydolmak, vergi dairesine kaydolmak, Bağkur’a veya ofisinize SGK lı olarak işe başlama bildirimi, eğitim seviyenize göre staj vb. Koçluk hizmetimizde bu konularda da size yardımcı olmaktayız.

Emlakçılık Lisans Alın; (Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi)
Emlakçılığa başlamak için gerekli olan hazırlıkların bir maliyeti olacaktır.  Bunun için seçtiğiniz marka ve ofise danışın. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almak için, şu anda yaklaşık rakamlarla, MYK Belgesi 1000-1250 TL, 100 Saatlik eğitim 400-600 TL, vergi dairesi ve esnaf odası kaydı (muhasebeci ücreti dahil) 2000-2500 TL dir. Bu belgelerle birlikte 6-12 (12 ay üniversite eğitimi olmayanlar için, 6 ay üniversite eğitimi olanlar için) aylık staja tabisiniz, bu stajı bir marka veya emlak ofisinde SGK’lı olarak yapmadığınız takdirde sahip olamayacağınız gerçeğini sizden saklamalarına izin vermeyiniz. Ayrıca emlak portallarını nasıl ve hangi maliyetle kullanacağınızı çok ayrıntılı olarak marka ve ofisinizle anlaşın. Bu maliyetler şu anda yaklaşık, 3 adet emlak portalında (sahibinden.com, hepsi emlak.com, zingat.com) 10 adet ilan yayınlamanın maliyeti aylık olarak 1000 TL civarındadır. Bu rakam marka ve ofislere göre farklılık gösterebilir. Çalışmak istediğiniz marka ve ofisin sizden isteyeceği ilk kayıt ve sonraki aylar için sabit ödemeleri ve marka içi eğitim ücretleri hakkında da onlarla ayrıntılı olarak görüşün. Bu görüşmede sunulan maliyetle,  hizmet bedeli paylaşımını ve size sunulan eğitim ve destek sistemlerini iyice  anlayın ve tüm marka ve ofisleri karşılaştırabilin. Şunu da unutmayın ki, maliyetler tek gösterge olmamalıdır, marka ve ofisin size katacağı değere ve orada gördüğünüz fırsata odaklanın. Maliyetlere odaklanmayın, kuracağınız işe ve fırsata odaklanın, çünkü siz bir meslek mensubu olmak için adımlar atıyorsunuz.

4. Milyoner Gayrimenkul Danışmanı (MGMD) Kitabını Okumaya Başlayın
MGMD, size bir milyon dolar ve daha fazlasını kazandıran bir gayrimenkul işini büyütme konusunda kapsamlı bir rehberdir. Konsept, eninde sonunda pasif bir gelir elde ederek günlük operasyonlardan çıkmanıza izin veren en iyi performansı gösteren bir emlak ekibi oluşturmak için gereken zihniyeti, modelleri, faaliyetleri ve kaldıracı öğrenmektir.

5. Büyük Nedeninizi (Amacınızı) Tanımlayın
Basitçe söylemek gerekirse, büyük bir NEDEN, işinizi kurma amacınızdır. Bu size ilham veren bir şeyle ilgili değildir. Sizi acılı ve zor zamanlardan geçirecek ve işinizi bırakmayacağınız bir şey hakkında olmalıdır. “Görkemli” olmak zorunda olmasa da, sizi ateşleyen, ağlatan veya sadece “sizi tamamlayan” bir şey olmalıdır. Çekirdeğinize uzanabileceğiniz ve işler her zorlaştığında sizi çekip çıkarabileceğiniz o şey olmalıdır.
İşte Benim Yazılı Büyük Nedenim:
Benim Büyük nedenim, tüm ailemi hedeflerine ulaştıracak desteği sağlamaktır. Biz ikametgah olarak birlikte olmak istiyoruz. Ve hepimizin hemfikir olduğu bir lokasyona taşınmak istiyoruz. Benim nedenim, ailemiz için bir lider olmaktır. Çocuklarıma, çocuklarının hayatlarını iyileştirebilecek fırsatlar sağlamaktır. Onlarla birlikte güvertede oturup gülmemizi ve çocukluklarının hikayelerini anlatmalarını istiyorum. Birbirimizin kayası olmak istiyorum.
Bebeklerin ve çocukların rahatlık, hikayeler ve oyunlar için yarıştıkları “biraz çılgın” ama harika baba ve büyükbaba olmak istiyorum. Babanın her zaman yanlarında olacağını biliyorlar, yargısızca. Sadece kendim için değil, ailem için de pasif gelir elde etmek istiyorum.
Deniz kıyısında bir yerimiz, dağlarda özel günlerde toplandığımız bir kış evimiz olacak.
‘Aile Fonu’ muz var, bu fon yıl boyunca derlenir, tatilleri ve düğünleri, yeni bebekleri ve diğer görünen her şey gibi özel günleri finanse eder. Bu fon, çalışmalarımızdan elde edilen belirlenmiş kârlardan elde edilen paylardan oluşturulmuştur. Şu anda bile heyacanlamaya başladım. Siz de kendinizi heyacanlandıracak bir büyük neden bulmlısınız.

6. İşletmeniz İçin Kullanacağınız Bir Telefon Numarası, URL (.com) ve E-posta Seçin
Çoğu insan, bir emlak işine başlarken başlangıçta bunu düşünmez. Kişisel cep telefonunuzu afiş ve brandalarda, bahçe tabelalarınızda ve kartvizitlerinizde gerçekten istiyor musunuz?
Aramalarınızı görüntüleme veya sizin olmayan başka bir tür müşteri desteği sağlama yeteneği olmadan günün her dakikasında her yerde ulaşılabilir olmak ister misiniz? İşletmeniz alıcı uzmanlarına sahip olacak kadar büyüdüğünde ne olacak? O zaman cep telefonu numaranız nasıl çalışacak? Günümüz teknolojisi ile pazarlama için kullanmak üzere bir telefon numarası kaydedebilir ve istediğiniz yere, istediğiniz kişiye iletebilirsiniz.
URL’nizi (web sitesi adresi) düşünürken, akılda kalıcı, kısa ve bir o kadarda harika görünen bir e-postada seçmelisiniz. Adresleri kısa ve basit tutun. Profesyonel bir .com ve e-posta, @gmail veya @yahoo adresi daha profesyonel görünecektir. Ayrıca, URL’nizin büyüme potansiyeline bir tavan koymamalısınız. Bir ekip/takım kurarsanız sizinle birlikte büyür mü? Başka bir alana genişlerseniz, bu alan etrafında veya bu alan üzerine inşa edebilir misiniz? Her şeyi düşünmelisiniz. Köprü geçerken at değiştirilmez.

7. MVDİM’nizi Oluşturun
Misyonunuzu, Vizyonunuzu, Değerlerinizi ve İnançlarınızı ve markanızı şimdi bilmek, daha sonra, başlangıçların ötesine geçtiğinizde ve katlanarak büyüyeceğiniz iş seviyelerinde başarınızı yükseltmeye başladığınızda, yetenekleri çekmenize yardımcı olacaktır.
Örneğin, gayrimenkulde, bir gün muhtemelen bir başarı tavanına ulaşacaksınız. Sonuçta insansınız ve ancak bu kadarını yapabilirsin. Potansiyel müşteri yaratıyorsanız, alıcılar ve satıcılarla çalışıyorsanız ve tüm idari işleri yapıyorsanız, yılda belirli sayıda anlaşmayı maksimuma çıkaracaksınız. Yani, bir sonraki adımınız büyümek ve işe yeni insanları almak olacaktır.
İşte burada Misyonunuza, Vizyonunuza, Değerlerinize, İnançlarınıza ve Markanızın sağlam temeline, tamamen odaklanacak ve markanızı çaba harcamadan veya sorun yaşamadan inşa etmenize yardımcı olacak, sizi yapan ve diğerlerinden sizi ayıran özellikler olacaktır.

8. Vizyonunuzu Ailenizle Paylaşın
Vizyonunuzu, önemsediğiniz insanlarla (ekip, aile, akranlar) payşalınız, erkenden ve bunu sık sık yapın. Bunu söylemeniz, hissetmeniz ve enerjiyi evrene koymanız güzel olacaktır. Bunu duymalarında fayda var. İnsanlar, amacınıza önem verdiğinde, sizi desteklediğinde ve bunun kendilerine nasıl doğrudan fayda sağladığını anladıklarında, çalışma çabalarınızın arkasında kalma olasılıkları daha yüksek olacaktır.
Ayrıca, hedeflerinizi başkalarıyla, hedeflerinize ulaşmalarına yardımcı olacak şekilde paylaştığınız zaman, sizi sorumlu tutacaklardır. Örneğin, çocuğunuza “Annesi bu ay bir işlem yaparsa, su parkına gideceğiz” (veya daha büyük 5 işlem = 2 günlük tatil!” deyin). O çocuk size her gün bir işleminiz olup olmadığını soracak! (Şimdi, yap) Onları hayal kırıklığına uğratma! Yapacağım diyorsan iyi bir örnek ol ve YAP!)

9. Markanızı, İşletmenizin Adını ve Nasıl Büyüyeceğini Belirleyin
Markanızda belirgin bir “his”, “tat” ve “enerji” olması gerekir. Bir web sitesi gördüğünüzde ve işin “düşük seviye” veya tam tersi olduğunu düşünmüyor musunuz? Lüks bir marka olan bir web sitesi bulduğunuzda, lüksün renklerde, stilde, logolarda ve isimde kurgulandığını görebiliyor musunuz? Peki siz nasıl görünmek istiyorsunuz? Bu markalaşmayı sağlayacak birçok ürüne yatırım yapacaksınız ve yolda sık sık değiştirmek istemeyeceksiniz. Marka olarak kim olmak istediğinize karar vermek için şimdi zaman ayırın. Çok acele etmeyin ama yavaşta kalmayın.

10. İstekli Olun
Fazladan yol kat etmeye istekli olun, gerekli olduğunu düşündüğünüzden fazlasını yapın ve başkalarının yapacağından daha fazlasını yapmaya istekli olun, çünkü gayrimenkulde başarılı olmak tam olarak bunu gerektirir. Herkes aynı şeyleri yapıyor ama daha iyi yapılan çok küçük farklar, daha büyük sonuçlar doğurmakta olduğunu unutmayınız.

11. Standartlarınızın Bir Listesini Yapın
Standartlar “politika”dır. Onlar sizin pazarlıksız iş yapma şeklinizdir. İlk günden itibaren, nasıl iş yapacağınıza dair yazılı bir standarda sahip olmak iyi bir fikirdir. Büyüdükçe bu uzatılabilir. Gerçek şu ki, standartlarınız, kendinizden ve başkalarından beklentilerinizin hoşgörü sınırını oluşur. Bu standartları yüksek tutun.
Örnekler:
• Teşekkürler’e yanıt verirken her zaman “Rica ederim, Memnuniyetle” diyeceğiz.
• Bir müşteriyle görüştükten sonra, bir özet e-postası göndereceğiz ve adımları takip edeceğiz
• Kapanışta memnuniyet anketi talep etmek standartımızdır.
• İlk toplantıda her zaman bir “Bize Hoş Geldiniz Rehberi” sunarız.
• İşe hergün saat 9’da gösteri yapmaya hazır olarak geliriz.
• Her konuşmanın sonunda bana güvendikleri için onlara teşekkür edeceğim vb.

12. “Başarmak” İçin Bir Takvim Seçin ve Zaman Bloklayın
Bu basit bir görev gibi görünebilir, ama değil. Birçoğumuz kağıttan dijitale birden fazla takvim kullanıyoruz. Bazılarımız ise hiç gerçek bir takvim kullanmaz. Burada size yardım etmeme izin verin. Post it note, takvime bağlı bir etkinlik değildir. İşinizi başlatmanın en iyi yolu birkaç şeyi hatırlamaktır.
Takviminizde yoksa, bu bir taahhüt değildir. Yoktur.
Her sabah ilk işiniz takvime bakmak olmalıdır, sosyal medyaya değil. Zamanınızı takvime uygun olarak bloklayın, günün akışına göre değil.
Takviminiz, (diğer kullanıcılar veya cihazlarla paylaşırken harikadır) bir Google Takvimi, bir planlayıcı veya önemli etkinlikleri planlamak için tüm gün kullanacağınız herhangi bir şey olabilir. Ama bir takviminiz olmalıdır. Hatırlatıcı ve hesap sorucu olmalıdır.

Spor programınızı takvimlendirin.
Günde bir saat ya da haftada 3 gün 30 dakika olsun, enerjinizi çalışma programınızda tutmak için sağlığınıza ve zindeliğinize kendinizi adamalısınız. Tükenmişlik yavaş yavaş ve sonra aniden olur. Meşgul bir emlakçı, çoğu zaman kendi sırtını sıvazlar ya da boynu bükülür ya da ofis öğle yemeğinden 20 kilo fazla alır ve kendilerini halsiz hissettirenleri öğrenir. Bir fitness planını ne kadar erken uygular ve takvime alırsanız o kadar iyi olur. Bunun 4-1-1’inizin bir parçası olduğundan emin olun.

Tatil Günlerinizi takvimlendirin.
Zaman, enerjiniz için inanılmaz derecede önemlidir. Pilinizi yeniden şarj etmelisiniz. Hayattan zevk almıyorsan çalışmak boşunadır. Tatil zamanınızı ve tatil programınızı önceden planlayın. Bunu takas etmeyin. Gelecek yıl için bir “geri çekilme” veya iş planlama süresi için 4. çeyrekte birkaç gün eklemeyi unutmayın. Birçok üst düzey danışman da bu “zamanı” geçirmeyi sever.

Potansiyel müşteri yaratma saatlerinizi takvimleyin.
Müşteri adayı oluşturma saatlerinizi belirlemeli ve taahhüt etmelisiniz. Bu süreler günde 3 saatten az olmamalıdır. Her gün 8-11 arasında üretim yapacaksanız, takvime koyun. Zamanı yalnızca olası satış yaratma için sorumlu tutun. Ofis kahve makinesinden kaçının. 15 dakika önceden hazırlanın ve bu 3 saat için gerçek zaman bloklamayı ve dış dünya ile bağlantıyı koparmayı, sizi çelecek her durumdan kaçının. Bu 3 saat için hedeflerinizi bilin ve bu sürenin sonunda başarıp başaramadığınızı kontrol edin. Bunlar, aramalar, kişiler, randevular, müşteri adayları vb. gibi şeyler olacaktır.

Takip etmek istediğiniz başarılı bir Podcast veya Video Kanalı seçin. İzlemek/dinlemek için zamanınızı takvimleyin.
Zihniyet, olumlu bir günün anahtarıdır. Bu başarıya bağlanmak, yapabileceğiniz düşük stresli, ücretsiz, fiziksel olmayan ve yine de gününüzde en büyük etkiye sahip olabilen bir aktivitedir. Başka bir emlakçı veya en iyi danışmanlarla röportaj yapan bir kanal seçin.
Kendi tanımıma göre, kendimi bir başarı olarak görüyorum. Ben de uzun bir zorlu hayattan, klinik depresyon gelen bir insanım. İnanılmaz derecede kendi kendini motive eden biri olsam da (asla motive etmeye ihtiyacım yok), bazen “karanlık” bir ruh hali içinde uyanırım. Benim için halıya ayak basmadan önce telefonumda bu tür bir videoyu açmak tam da ihtiyacım olan ruh hali asansörü olmaktadır. Bizim işimiz olumlu düşünme, motive olma ve büyük nedene bağlı kalma işidir.

Ayrıca güne hazırlanırken dinleyebileceğim eğitici videolar veya eğitimler için “saç ve makyaj” zamanınızı birlikte kullanmalısınız. Her gün, güne hazırlanırken veya işe giderken arabanızda, bir tane oynadıysanız öğrenebileceğiniz senaryoları hayal edin. Scriptleri ve role-playleri tekrar etmelisiniz.

13. Mevcut Yıl İçin Hedeflerinizi Yazın
Hedefler Finansal, Fiziksel, Manevi, Zihinsel ve Duygusal konuları içermelidir. Hayatınızın tüm önemli alanlarında hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak önemlidir. Bir alan ihmal edilirse, diğer alanları aşağı çeker. Denge diye bir şey yok. Hiçbir zaman tüm bu alanlar aynı anda eşit olmayacaktır. Her zaman belirli bir zamanda birine daha fazla enerji vereceksinizdir. Anahtar karşı dengedir. Denge amaca yönelik kurlmalıdır. Gerektiğinde her bir alana geri dönmeli ve ardından muhtemelen diğerlerinden daha fazla dikkat göstererek dengeyi sağlamalısınız.

İşte Keller Williams tarafından sağlanan örnek bir hedef çalışması (4-1-1)

Amaç, Yıllık Hedeflerinizi, Aylık Hedeflerinizi ve Haftalık Hedeflerinizi oluşturmaktır. Yıllık hedefleriniz her bölüm için “Büyük Taşınız” olmalıdır. 4-1-1, bir “yapılacaklar listesi” değil, bir “eylem” listesidir. Özellikle hedeflere ulaşan eylemlere odaklanın. (Üretkenlik: randevular, alıcılar, kaporalar, portföyler, kapanışlar).
Bir hedefi yıkmak, ona ulaşmanın anahtarıdır. Oraya nasıl gideceğini bilmiyorsan, yapmayacaksın. Yol tarifi olmadan herhangi bir yere gider misin?
Diyelim ki bir yılda 24 işlemi kapatmak istiyorsunuz. Büyük Neden’inizi zaten tanımladığınızı biliyoruz, bu da size acı verdiğinde aktiviteler boyunca sizi harekete geçirecek amaçtır. Ve bir danışmanın nasıl ödeme aldığına bağlı olarak finansal hedeflerinizi zaten belirlediniz.
Bu hedefe nasıl ulaşılacağını belirlemek için Ekonomik modeli kullanırsınız.
Diyelim ki %10’luk bir kayıp ve %90 dönüştürme oranınız var, siz kendi dönüştürme oranınızı belirleyiniz ama yükseğe nişsan almayı unutmayınız. İşleme giden tüm portföylerinizin %90’ının kapandığını biliyorsunuz. Ardından 24 kapanışa ulaşmak için 26.4 sözleşmeye ihtiyacınız olacak. 27’ye yuvarlayalım.
Diyelim ki alıcı ve satıcı görüşmelerinizin %90’ı sözleşmeye dönüştürüyorsunuz. Yukarıdaki matematikten biliyoruz ki, 24 kapanışa ulaşmak için 27 sözleşmeye ihtiyacınız var. 27 sözleşmeye ulaşmak için, randevuların %90’ı sözleşme haline gelirse, 30 randevuya ihtiyacınız olacaktır.
Yıllık Hedef: 24 Kapanış
Aylık Hedef: Ayda 2,25 sözleşme
Haftalık Hedef: Haftada 1 randevu. yılda 52 hafta, 52 randevu, 22 randevu gerçekleşmedi veya iptal olduğunu varsayabilirsiniz. (Kulağa çok kolay geliyor değil mi?)
Planlama ve senaryolarınız dışında kapanışları ve hatta sözleşmeleri gerçekten kontrol edemezsiniz. Kontrol edebileceğiniz şey randevular oluşturmaktır. Yine de buradaki domino etkisi, böyle yaparak diğer her şeyi daha az önemli kılan tek şey: LİDERLİKTİR. KENDİNİZE YAPTIĞINIZ LİDERLİKTİR.
Hedef ne olursa olsun, faaliyetleri ve sonuçları takip ettiğiniz sürece hedeflerinize ulaşabilir ve BÜYÜTebilirsiniz.
Not: Çok az danışman, hedefleri belirlemek, eylemleri oluşturmak ve ardından etkinlikleri ÖLÇMEK için zaman ayırır (kaç arama gibi). Dönüşüm oranlarınızı bilmiyorsanız, tahminde bulunacaksınız. İşletmenizi tahminlerle büyütemezsiniz. Tahminleri netleştirmek için hemen aramalara başlamalısınız ve dönüştürme oranınızı daha da netleştirmelisiniz.

14. İş Modellerinizi Yazın
MGMD 4 modeli açıklar.
• Ekonomik Model (Nasıl para kazanırsınız)
• Bütçe Modeli (Parayı Nasıl Harcarsınız)
• Potansiyel Müşteri Adayı Oluşturma Modeli (Nasıl Olası Müşteri Oluşturursunuz)
• Organizasyonel Model (Kaldıraç yoluyla nasıl büyürsünüz, ekip kurmalı mısınız)?

15. Bir Uzmanlık Seçin ve Ustalığa Başlayın
Dürüst olalım, bir emlak lisansı almak çok fazla zaman almaz. Ve birini tutmak da çok fazla zaman almaz. Çoğu danışman, “tüm işlemlerin krikosu” statüsüne yerleşir ve asla uzmanlaşabilecekleri bir şeye odaklanmaz.
Uzman olduğunuzda hala tüm gayrimenkulleri idare edebilirsiniz, ancak bu uzmanlık hayal edebileceğinizden daha büyük bir dünyanın kapılarını açabilir. Çoğu danışman, bir uzmanlık alanında, her şeyin danışmanı olarak yönetim kurulunda yaptıklarından daha fazla iş yapabilir. Her türlü uzmanlıkla ilgili işler ve eğitimler vardır. Oların bulun ve alın.

Örnekler:
• Lüks
• Küresel
• Yatırımcılar
• İlk Kez Ev Alıcılar
• Satıcı Uzmanı
• Alıcı Uzmanı
• Ticari Uzmanı
• İnternet Pazarlama Uzmanı
• Coğrafi Konum Uzmanları
• Tarihi Ev Uzmanı
• Arsa-Arazi Uzmanı
• Sahil Uzmanı
• Acil Satışlar
• Hacizler vb.

Müşteri adayları oluşturmaya odaklanacağınız 3 müşteri adayı kaynağı belirleyin
Çoğu en iyi üretici, 2 veya 3 ana potansiyel müşteri kaynağına sahiptir. Her işletmede bir ya da iki tane varken, çoğunda zirveye çıkan 2 ya da 3 tane var.
Örnekler:
• Geçmiş Müşteri Yönlendirmeleri ve Tekrar İş
• Coğrafi Tarım
• İnternet (Sosyal, Arama, Reklam)
• Süresi Dolmuş veya Sahip Tarafından Satılan İlanlar
• Yeni İnşaat İlişkileri
• Boşanma Satışları
• Veraset
• Açık Evler vb.

16. Kredilerden, Kredi Kartlarından ve Faiz Ödemekten Kaçının
Acil bir durum dışında, faiz ödemek ölümcüldür. Yetersiz iş nedeniyle işinizi yürütmek için kredi, kredi kartı veya avans kullanıyorsanız, kurtarılması zor kaygan bir yokuş aşağı gidiyorsunuzdur. En iyi işletmeler gelirden işletilir. Önce Kazan, Sonra Harca.
Birçok danışman, portallardan, web potansiyel müşterileri satın almak veya doğrudan postaya pazarlama dolarları harcamaktadırlar (aylar veya yıllar sürebileceğini veya yatırımın geri dönüşü olmayacağının farkında olmadan). “İşlerini kazanmak” yerine “işlerini satın almak” için çalışırlar. Danışmanlar, nasıl çalıştıkları hakkında harika bir hikaye duydukları için Facebook Reklamlarını satın alırlar, ancak henüz kendi sosyal stratejilerine ciddi bir katkısı olacak bu alan için herhangi bir zaman ayırmamışlardır. Modaya uymaktadırlar.

Yedekleri Belirle ve Ayarla
Çoğu koç ve lider bir rezerv hesabında 3-6 aylık işletme giderlerinin olmasını önerir. Uygun bir temel oluşturmak için her ay iş yapmanın size ne kadara mal olduğunu bilmeli ve bu parayı her zaman bankada tutmalısınız. Bu para acil durumda olmalı veya bir pazar değişikliği sırasında veya işinizde gelir elde etme yeteneğinizi değiştiren kişisel bir kriz meydana geldiğinde elinizin altında olmalıdır.

17. 4-1-1 İçin Bir Ölçülebilirlik Partneri Bulun
Bu bir akıl hocası, koç, karı koca, iş ortağı, arkadaş, meslektaş olabilir. Bence bir meslektaş, akıl hocası veya koç ya da ofis içi lider en iyisidir. Başarınızı önemseyen ve ilgilenecek biri idealdir. Anahtar, gerçekten size birkaç soru sormalarıdır:
• Bu hafta ne yapmaya çalışıyordunuz?
• Nasıl yaptın?
• Bu konuda ne hissediyorsunuz?
• Bundan sonra ne olması gerekiyor?
• Hangi kaynaklara ihtiyacınız var?
411 daha çok kendini keşfetme ile ilgilidir. Hedeflerinizi nasıl başardığınızı, bu konuda nasıl hissettiğinizi ve nasıl uyum sağlamanız (veya kutlamanız) gerektiğini anlamanız içindir.

İşiniz izin verir vermez bir koç kiralayın
Ay sonunda ödeyemediğiniz sürece kredi kartlarına yüklenilmesini desteklemiyorum. Diğerleri aynı fikirde olmayabilir. Bütçenize meşru bir şekilde bir koç ekleyebildiğiniz anda, bir tane eklediğiniz zaman diyorum. Bazıları, “Evet, ancak sizi henüz kazanmadığınız bir sonraki seviyeye getirmek için orada bir koç var” diyebilir.
Tamam, o zaman koçunuzla bir süre sonuç alamadıysanız, bütçenizde başka bir şeyi feda etmeye istekli olmalısınız. Genel olarak, bir koç, aslında doğrudan satışlarla ilgili olmalı ve koçun sağladığı katkıyı bütçenize yük değil, daha büyük bir bütçeye ulaşmanıza yarayacak faaliyetlere sizi hazırlamaya  yardımcı olmalıdır.

Bir Mentor Seçin
Akıl hocası, aradığınız ve istediğiniz bir şeye sahip olan kişidir. Belki de uzmanlaştığınız konuda uzmanlaşmışlardır, ya da harika bir portföy danışmanıdır, en iyi üretenlerdendir, sektörde deneyim sahibi bir yapımcı liderdir. Etrafınıza bakın ve ofisinizde bir şeyler öğrenebileceğiniz birini bulun. Yoksa ofis dışında da bulabilirsiniz.
Bir akıl hocası size yatırım yaptığında, zaman yatırımını takdirle karşılayın. Önerdiklerini yapın. Öğrenin ve Başarılı Olun. Bunu her şeyden çok görmek istiyorlardır. Ofis dışından birini seçerseniz, özel zaman bloklamaya hazır olun. Belki de sadece onları takip edeceksiniz (takipçi tarzı) ve onlardan öğreneceksin. Onlarla kazanacaksınız. Bu da tamam. İyi bir takipçi olun.

18. Gerekli Sistemlere Bakın
Büyüdükçe, daha fazla sisteme dönüşeceksiniz. Başlangıçta, aşağıdakilerden bazıları için sistemlere sahip olmayı düşünün:
• Gider Fişlerinin Taranması (muhasebe)
• Kilometre Takibi (araç kullanımı)
• Veri tabanı
• Müşteri Adayı Takibi
• İnternet sitesi
• Telefonlar ve Otomatik Cevaplayıcılar
• Metin Mesajlaşma Sistemleri
• E-posta
• Dosya Depolama (Dropbox gibi)

Bir CRM seçin
CRM, müşteri ilişkileri yöneticinizdir. Aynen öyle. Müşteri iletişiminizi yöneten bir sistemdir. Doğum günü hatırlatıcılarından, e-posta kampanyalarına kadar, veritabanınız sahip olduğunuz en değerli şeydir. İyi bir araştırma yapın, çünkü veritabanlarını daha sonra taşımak zahmetli olabilir.

Bir Puanlama Sistemi
Yeni emlak kariyerinizde yoğunlaştıkça, böyle şeyler yapmak daha zor olacak. Veritabanınızla iletişim kuracak disipline sahip olmak, mücadele eden bir çaylak olarak kalmak yerine, yüksek kârlı bir işi kapıdan dışarı çıkarmanız arasındaki fark olacaktır. Kişilerinizi ve müşterilerinizi derecelendirmek için temel bir sisteme sahip olun. Bir bakışta en çok yönlendiren bağlantılarımızın ve gelir için en iyi müşterilerimizin kim olduğunu görmek isteriz.
Sistemimiz basittir. Biri bizimle her gayrimenkul işlemi yaptığında, kazanılan komisyonumuz puanlarına eklenir. Diyelim ki 6000 TL lik bir komisyon kazanarak 200.000 TL lik bir evin satışını kapattık.
Şimdi 6000 puana sahip olacaklardır. Ertesi yıl bize bir tavsiye gönderdiler ve 6000 TL daha kazandık, puanları şimdi 12.000 oldu (gönderdikleri yeni alıcı veya satıcı 6000 ile aynı puanı alır). Bu, başvurdukları veya iş yaptıkları sürece devam eder. Ardından, bağlantılarımızı bir puan aralığına göre gruplandırıyoruz, böylece bağlantılarımızdan hangisinin Platin ve VIP olduğunu her zaman biliyoruz. Platin ve VIP kişilerin yıl boyunca ekstra ödüllendirilmesi gerektiğine inanıyoruz, onlarla ne kadar çok iletişim kurarsanız, işiniz o kadar iyi olur.

19. Sosyal Kanallarınızı Kurun
İşletmenizin adını, adresini ve telefonunu tüm kanallarınızda tutarlı tutun. Uygun olduğu durumlarda her birine bir işletme biyografisi, fotoğraflar ve videolar ekleyin. Bu sosyal simgeler web sitenize, e-postalarınıza vb. eklenecektir.
Aşağıdaki kanallarda işletme hesapları kurulmalıdır.
• Facebook
• Google
• LinkedIn
• Youtube
• Twitter
• Instagram
• vesaire.

Çevrimiçi yapabileceğiniz her danışmandan danışmana yönlendirme grubuna katılın
Sosyal medyada aktif olun. Facebook gibi kanallardan gelen tavsiyeler çok büyük değerdedir. Aslında,

Bir YouTube Kanalı Oluşturun
Bununla ne yapacağınızı henüz bilmiyorsanız bile, bir YouTube Kanalı kurun ve diğer sosyal kanallarınızda yaptığınız gibi ona bir ad verin.
İşte size bir eylem planı:
• Bir tanıtım videosu oluşturun.
• Ayda bir emlak piyasası raporu videosu oluşturun
• Yılda birkaç kez yerel işletmelerle görüşün
• Girişlerinizi videoya alın
• Bir FB canlı videosu oluşturduğunuzda, onu indirin ve Youtube’a yükleyin.

Yerel Google My Business Sayfanızı oluşturun
İncelemelerinizi “barındırmak” için harika bir yer Google Plus’ta. Bunu yapmak için Google My Business sayfanızı ayarlamanız gerekir. Bu aynı zamanda arama motorlarında sıralamanıza yardımcı olabilir.

Kartvizitlerinizi Alın
İsim, Adres, Telefon, E-posta, Web Sitesi hepsi “olmazsa olmazlar”dır. Bir logo veya resim tavsiye edilmesine rağmen, resimler isteğe bağlıdır. Broker lisans gereksinimleri eklenmelidir (brokerinize danışın). Sosyal Simgeler, tıklanamadıkları için biraz aptalcadır, ancak kısa URL’lere sahip sosyal simgeler, böylece birileri sizi FB veya LinkedIn veya Twitter veya Snapchat’te veya nerede olduğunuzu bulabilir. Cepten daha büyük bir kartvizit oluşturursanız, büyük olasılıkla çöp kutusuna düşeceğini unutmayın.

​​Markanızı sergileyen bir İsim Etiketi, Şapka, Gömlek vb. Alın
Gayrimenkul işinize ilk başladığınızda, yeni potansiyel müşterilerle tanışmak en önemli odak noktanız olacaktır. Gayrimenkul hakkında sohbet etmenin harika bir ücretsiz yoludur. Markete isim etiketinizi veya üzerinde şirketinizin adının yazılı olduğu top şapkasını çocuğunuzun okul maçına veya monogramlı bir tişört, polo veya bluz ile salona girmek harika bir tanıtım algısı oluşturmanıza yol açacaktır.  Araba mıknatısları da düşünmek istediğiniz bir şey olabilir. Tasarım yaparken dikkatli olun. Çok fazla metin çok çabuk küçülür. Aracılık gereksinimlerinizin her zaman karşılandığından ve adınızın, telefonunuzun ve .com adresinizin açık olduğundan emin olun!

20. Portföy Sunumunuzu Seçin: Hazırlayın, Üretin, Sunun
Portföye sunumu, bir emlakçı olarak öğrenebileceğiniz en iyi becerilerden biridir. Portföy sunumunuzu hazırlamanın, üretmenin ve sunmanın birden fazla yolu olsa da, bazı temel bilgiler her zaman geçerli olacaktır.
Pazarınızı (Veri) Bilin, Satılacak Bir Mülkün Nasıl Fiyatlandırılacağını Bilin (Veri, Ürün, Sunum, Script Dosyaları), İtirazların nasıl ele alınacağını bilin (Script Dosyaları), Nasıl kapatılacağını bilin (Script Dosyaları).
Portföy sunumunuzu geliştirmek veya oluşturmak için bu  bölümler göz atın.
• Portföy sunumu için hazırlanın:
• Ön Portföy Paketi Gönderin
• Bir KRB (Tahmini Ev Değeri) hazırlayın
• KRB’niz için ipuçları
• Sunmaya Hazırlanın
• Scriptleri uygulayın
• Sadece sunumu değil, kendinizi de gösterin
• Çevrimiçi Sunuma hazır olun

Bir Alıcı Sunumu Oluşturun
Pek çok danışman, alıcı sunumunu atlıyor. Neden bir satıcıya yaptığınız gibi bir alıcıya sunum yapmıyorsunuz? Hatta bir alıcıyla herhangi bir ek ücret ödemeden istedikleri kişiyi kullanabileceklerinden, bir alıcıyla ilişki kurmak için daha çok çalışmanız gerekebilir. Etrafta dolaşan bir düzine danışmana sahip olabilirler ve sadece birine ödeyebilirler. Bu bir satıcı için geçerli değil, ancak birçoğu yalnızca satıcı sunumuna odaklanıyor.
Bir alıcı sunumu benimseyin ve onu nasıl ve ne zaman kullanacağınıza karar verin. Her alıcının sizinle önce ofiste buluşmasını sağlamaya karar verebilirsiniz. (Birçok reddedilmeye hazır olun ve değeri sunmaya hazır olun). Tanıştıktan ve bir mülkü gösterdikten sonra veya ilk gösterim gününün sonunda sunmaya karar verebilirsiniz. Karar sizin. Alıcı sunumunuz için ne zaman, nerede ve nasıl tutarlı olacağı konusunda bir standart oluşturmak en iyisidir.

21. Veritabanınıza Tanıtım Mektubu Gönderin, Pazarınızı İzleyin
İnsanlara gayrimenkul sektöründe olduğunuzu, kiminle ilişkili olduğunuzu, neden bu aracı kurumu seçtiğinizi ve sizinle iş yaptıklarında bunun ONLARA nasıl fayda sağlayacağını bilmelerini sağlayın. Logonuzu, Sloganınızı, MVVİM’nızı (veya en azından misyon veya vizyon beyanınızı), hizmetlerinizi ve sizi nasıl bulabileceklerini ekleyin.

Piyasadaki portföyleri izleyerek pazarınızı öğrenin
En iyi danışmanlar pazarlarını bilirler. Mahalleleri adlarıyla öğrenmişler, müteahhitleri ve kat planlarını, neyin satılık olduğunu ve neyin satıldığını ve bu evin aynı büyüklükte olmasına rağmen neden O evden daha fazla sattığını öğrenmişler. Sınırlı bir envanter pazarında, oraya hızlı bir şekilde çıkmak, bir porföyü önizlemek ve alıcılarınızı uyarmak çok önemlidir. Yeni inşaatın olduğu bir pazardaysanız, ev inşaatçılarıyla ilişkiler kurmak çok önemlidir. Modelleri, fiyatları, teşvikleri ve hızlı geçişleri öğrenin.

Yerel pazar sayılarını inceleyin
Bunlar bir mahalleden diğerine değişse de, Büyük bir danışman genel pazarları için aşağıdakiler gibi basit şeyleri bilmelidir:
• Medyan satış fiyatı (en yüksek ve en düşük satış fiyatlarının çıkarıldığı ağırlıklı ortalama).
• Piyasadaki ortalama gün sayısı
• Toplam envanter ayı (alıcı veya satıcı pazarını belirler)
• Fiyat Oranını /Kapatmak için orijinal liste fiyatı farkı
• Kredi faiz oranları

Tercih edilen çözüm ortaklarının listesini oluşturun
Bu kartvizitleri ve el ilanlarını ofis raflarından indirin, dijital ayrıntıları alın ve satıcılarla ilişkiler kurmaya başlayın. Sizi asla sadece bir tane önermemeniz konusunda uyaracağım, aksi takdirde o satıcının eylemleriyle sonuçlanan zararlardan sorumlu olabilirsiniz. Her kategoride ilk 3 iyi bir başlangıç ​​olabilir.
• Mortgage Kredi Verenler
• Emlak Avukatı
• Ev Temizleyicileri
• Ressamlar
• Tamirciler
• Tesisatçılar
• Haşereciler
• Nakliyeciler
• Peyzajcılar
• Havuz Servisi ve Onarımı

22. Bir Coğrafi Bölge Seçin
Gayrimenkul sektörü için eski, denenmiş ve gerçek bir potansiyel müşteri yaratma stratejisi, coğrafi bölge uzmanlığı olarak bilinir. Tutarlıdır, doğrudan posta, pop-by ziyaretleri, sponsorluklar ve etkinlikler uygulamasıdır.
Coğrafi uzmanlığın yıllar sürebileceğini bilmek önemlidir. Çoğu emlakçı bir uzmanlık bölgesinde çalışmaya çalışırken yanar veya iflas eder, bu yüzden taahhütte bulunmadan önce neye bulaştığınızı bilin.

En İyi Uzmnlık Uygulamaları
• Topluluk (gayrimenkul dışı) ve ev fiyatı/satışları hakkında ayda bir bülten
• Bölgede her iş yaptığınızda Yeni Portföyler /Yeni Satılan Kartpostallar
• Mevsimsel Pop By ziyaretleri. Üç ayda bir olabilir ve balkabağı, duman dedektörleri için piller, bahar için çiçek tohumları, yeni bir takvim vb. gibi hediyeler içerebilir.
• Küçük bir lig takımı gibi yerel bir spor takımına sponsor olun.
• VIP tatil partisi veya bahar kaçamağı düzenleyin. Sinema salonu kiralamak çok popüler bir uzmanlık faaliyetidir.

Bir İlanı Uygun Şekilde Nasıl Fiyatlandıracağınızı Öğrenin
Satıcı fiyatı belirlemez, Emlakçı  fiyatı belirlemez. Piyasa fiyatı belirler.

Pazarlama planınızı belirleyin ve buna göre bir bütçe oluşturun
Basit bir matematikle, Komisyonunuzun %10-15’i pazarlamaya harcanmalıdır.

Örnek Hizmet Sağlayın
Müşterilerinizin övgülerinizi söylemesini ve size tavsiyeler göndermesini mi istiyorsunuz? Sadece kapıları açıp pazarlık yapmayın. Aşmalısınız. Süreci daha sorunsuz hale getirmek için neler yapabileceğinizi düşünün. Sıcak bir günlük ev turunda arabanızda bir buz sandığı içinde su bulundurun. Elektronik oyunlar ve çocuklar için yapılacak şeyler getirin. (İpucu, o aptal yapışkan eller onları saatlerce eğlendirebilir ve ortalığı karıştırmaz).
İsimlerini hatırlayın ve isimlerini kullanın. Yeterince giremedikleri evlerin fotoğraflarını veya videolarını çekin ve onlara turu gönderin.
Bir müşteriyi çılgın bir hayrana dönüştürmenin 1 numaralı yolunu bilmek ister misiniz? İletişim kurmak. Onlar sizi aramadan önce onları arayın. Her zaman eğitin ve bilgilendirin. Onları rahatlatın ve onları “bilgilendirin”. Kapanıştan sonra takip edin. Erken ve sık iletişim kurun. Bu bir kazanan formülüdür.

Aylık Bülteninizi oluşturun.
Bu, her ay bir satıcı (çözüm ortağı) tarafından oluşturulan ve dağıtılan satın aldığınız bir şey olabilir. Bir blog özeti olabilir. Aylık emlak piyasası raporunuz olabilir. İşin zor yanı, değerli ve herkesin okumak isteyeceği bir şey olmalı. Neye karar verirseniz verin, incelemeleri, güncel listeleri ve piyasa verilerini içermelidir.

Emlak Piyasası Raporu Oluşturun ve Yayınlayın
Sizi sektörünüzde, bölgenizde bir uzman haline getirecek, iş ilişkilerini besleyecek ve blogunuza arama motoru sıralamalarında büyük bir destek sağlayacak ÜCRETSİZ olarak ne yapabilirsiniz?
Bir emlak piyasası raporu, emlak sektöründe neyin trend olduğuna dair aylık bir rapordur. Raporlar ulusal veya yerel düzeyde oluşturulabilir. Aylık bir emlak piyasası raporunda, rapor edilen bilgiler, müstakil evler, şehir evleri ve apartman daireleri için istatistikleri içerir. Piyasa verileri, ev alma ve satma eğilimlerini, medyan ev değerlerini, metrekare başına medyan fiyatını, işlem sayısını ve bölgenin gayrimenkulüyle ilgili diğer ilgili bilgileri kapsar. Gayrimenkul piyasası raporları, gayrimenkul uzmanları ve yakın gelecekte gayrimenkul alıp satmakla ilgilenen kişiler tarafından kullanılmaktadır.
Daha fazla bilgi edin:
• Emlak Piyasası Raporu Nedir?
• Potansiyel Müşteriler İçin Aylık Emlak Piyasası Raporu Neden Gereklidir?
• SEO’yu Düşünün: Anahtar Kelimeler, Başlık, Slug, Snippet
• Giriş| İlk Paragrafta İzleyicinizi Nasıl Yakalarsınız?
• H2, H3 Etiketleri Nedir?
• Dahili Link Nasıl Kullanılır

• WordPress Kategorileri ve Ana Sayfalar
• Özellikli resim
• Emlak Piyasası Raporunuzda Video Neden Önemlidir?
• Çözümler

Bir “Soru-Cevap” Başyapıtı Serisine Başlayın
En iyi bloglar, makaleler ve videolar soruları yanıtlar ve sorunları çözer. iPhone’unuzu bir tripoda kurmak ve bir Facebook Canlı Videosu üzerinden konuşmak kadar basittir.
Müşterilerinizin ve müşterilerinizin size sorduğu soruları kaydedin. Ardından bunları bir blog formatında, podcast’te veya videoda yanıtlayın. İyi yapıldığında SEO (Arama Motoru Sıralaması) için harika bir blogunuz varsa, videonuz Rev.com gibi şirketlerden de yazılı kelimeye dönüştürülebilir.

Yerel İşletmelerin yanı sıra Emlak Konusunda Yerel Uzmanlarla Görüşün
Bir emlakçı olarak yerel bir uzman olmak istiyorsunuz. Bulunduğunuz yer hakkında ne kadar çok konuşursanız, arama motorlarında da sıralanma olasılığınız o kadar artar. Tabii ki “konuşmak” derken, onun hakkında blog yazmak, onun hakkında videolar yapmak, raporlamak demek istiyorum.
Pazarlama planınıza ekleyebileceğiniz basit bir eylem adımı, aylık veya üç aylık küçük işletme görüşmeleridir. Bir iş seçin, onlara bir dizi soru gönderin (basit ve kısa tutun), böylece hazırlanabilirler, ses ve bilgi aydınlatmasının yeterli olduğundan emin olurlar ve yola koyulurlar. Aydınlatma ve ses yeterliyse akıllı telefonunuzdan canlı yayına bile geçebilirsiniz.
Harika görünmelerini sağlayın, işleri için ilgi çekin, blog gönderisine veya video açıklamasına bağlantılar ve incelemeler ekleyin ve onların da paylaşmaları için bağlantıları paylaşın.

23. Hedeflerinizi Kontrol Edin
Duyguların kanıtları bulandırmasına izin vermeyin. Bazen meşgul olursun ve bu “iyi hissettirir”. Sayılarımızı kontrol etmek ve kanıtınızın duyguyla eşleştiğinden emin olmak önemlidir. Değilse, ayarlayın. Unutmayın, 411’iniz haftalık, aylık ve yıllıktır. Bu araç, hedeflerinizi kontrol etmek için bir disiplin oluşturmanıza yardımcı olur.

Bütçenizi ve K & Z’nızı kontrol edin
Ayda en az bir kez, Kar ve Zarar Tablonuzu gözden geçirme zamanıdır. Bir muhasebeciniz varsa, bunu sizin için teslim etmeleri gerekir. Değilse, bir tane oluşturmanız gerekir. Giderleri bir sütunda, geliri diğer sütunda listeleyin. Giderleri Gelir’den çıkarın ve umarım kayıp olan KIRMIZI’da değil, kârlı YEŞİL’de olursunuz. Ne kadar kârlı olduğunuz, ne kadar kazandığınıza kıyasla ne kadar harcadığınız kadar basittir. Bütçeniz, harcamalarınız için rehberiniz ve modeliniz olmalıdır. Ekonomik modeliniz, gelirinizi yansıtmak için daha önce oluşturduğunuz modeldir. Bütçeniz çok yüksekse veya geliriniz çok düşükse, kendinizi hızlı bir şekilde düşük karlılıkla veya tamamen para kaybederken bulacaksınız. Hızlı bir şekilde ayarlayın ve paranızı sık sık ziyaret kontrol edin.

Rakamlarınızı Bilin
Kamuya açık bilgi ve/veya kendi bilginiz için yıldan bugüne ve yıl öncesinden bilmeniz gereken rakamlardan bazıları şunlardır:
• Sattığınız evlerin Ortalama veya Medyan Kapalı Fiyatı: Örnek 297.000 TL.
• Orijinal Liste Fiyatından Kapanış Fiyatına Oranı. Bu, fiyatınızın ne kadar iyi olduğunu gösterecek ve bir ev pazarlayacaktır. Eski. %98
• Toplam kapalı satış hacmi (sattığınız tüm mülklerin toplam fiyatı: Örnek: 10.000.000 TL)
• Toplam kazanılan Komisyonlar (ofis veya ekip kesintilerinden önce kazanılan toplam komisyonlar. Örnek: 200.000 TL)
• Ortalama komisyonunuz. (Bu, Brüt Hizmet Bedeli (BHB) X Adet lere dayalı bütçeler oluşturmanıza yardımcı olacaktır)
• Toplam Kapanan Adet (Alıcı ve satıcıyı temsil ediyorsanız, 2 adet olacaktır). Örnek: 24
• Portföyleriniz için piyasadaki ortalama veya Medyan gün sayısı
• Toplam Kârlılık Yüzdesi: Örneğin, kazancınızın %40’ını giderlerden sonra alıyorsunuz.

Saat Başına TL’nizi Takip Edin
Her gün kaç saat çalıştığınızı takviminizde veya bir elektronik tablonuzda takip edin. Her gün oturum açın. Ay sonuna kadar toplayın. O ay ne kadar para kazandığınızı kaydedin. Toplam kazançlara veya kazançlara göre hesaplamayı seçin – kâr, ancak bununla tutarlı olur.

24. İşinizi Sosyalleştirin ve Büyümeye Hazır Olun
Kongreler ve konferanslar ruhdur, ruh ve zihin için iyidir. Harika faydalı ilişkiler, tavsiye ortakları ve arkadaşlıklar oluşturmak için harika bir fırsatdır. Sektör ve sektördeki belirli konular hakkında çok şey öğrenme fırsatı sağlar. Ayrıca çoğu zaman sesini duyurabileceğiniz bir yerdir. Bütçenizi oluştururken, bunlardan kaç tanesine bir yıl içinde katılacağınızı, onlara ne zaman para harcayacağınızı ve ne kadar harcayacağınızı planlayın.

Bir Yerel İş Ağı Grubu düşünün.
Ağ oluşturan nadiren pişman olur. Kendinizi ve hizmetlerinizi diğer profesyonellere tanıtma şansına sahip olmanız için bir fırsattır. Bu grupların çoğu, daha güçlü ilişki fırsatları yaratarak, sektör başına yalnızca 1 veya birkaç profesyonelin gruba girmesine izin verir.

Bir Kapanış Hediyesi Satıcısı Seçin
Bir işlemi tamamladığınızda alıcılarınız için bir kapanış hediyesini düşünebilirsiniz. Bunlar, ev temizlik malzemelerinden bıçaklara ve kesme tahtalarından hediye sertifikalarına kadar çeşitlilik gösterir. Bahsettiğim bütçeyi hatırlıyor musun? Bunların o bütçeye girmesi gerekiyor. 24 kapanış planladıysanız ve 14’ü alıcı olacaksa, bu 14 hediyedir. Hediye başına 100 TL harcarsanız, hediyeleri kapatmak için 1.400 TL harcarsınız. Bunun pazarlama bütçenize veya satış maliyetinize girmesi gerekir.

Tavsiye İsteyin
İş istemek her zaman kolay değildir. Sevk istemek için en iyi zaman, kapanış masasında (veya sonrasında, anahtarları veya nakitleri ile) mutlu bir alıcı veya satıcınız olduğu zamandır. Basit bir “Bir mülk satın almak veya satmakla ilgilenebilecek başka kimleri tanıyorsunuz?” sorusu veritabanınıza birkaç kişi ekleyebilir. Kapanıştan sonra çok beklerseniz isimleri alamazsınız.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın
Sosyal medya kendini tanıtmayı tamamen yeni bir seviyeye getirdi. Başarı hikayelerini paylaşıyoruz, ancak genellikle bizi oraya getiren acı değil. 200 TL karşılığında 1000 potansiyel müşteri yaratan Facebook Reklamlarımızı paylaşıyoruz, ancak bunun için 500 TL harcadığımız halde sefil bir şekilde başarısız olanları da unutmamak gereklidir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslarken dikkatli olun. İki işletme birbirine benzemeyecek ve hikayede her zaman çok daha fazlası vardır. Başarıdan ilham alın. Büyük liderleri takip edin. Harika danışmanları model alın.

Yılda 24 ila 48 işlemi kapatın
24 kapalı işlemle, üretkenlik bandına girdiniz, ofisinizde varsa (daha fazla komisyon kazandıran) “cap” statüsüne ulaştınız ve yılda 8,5 konut satan ortalama emlakçıyı üç katladınız. Özenle çalışıyorsunuz, ancak yine de iyi bir yaşam kalitesine sahip değilsiniz. Muhtemelen bir sonraki büyüme hamlesine sahip bir asistan hakkında düşünmeye başladınız (organizasyon modeli).
48 işlemle ve solo olarak kaldıraçsız/ekipsiz, gece gündüz çalışıyorsunuz, muhtemelen gergin hissediyorsunuz ve daha fazlasını yapabilmeniz için yakında bir şeylerin “değişmesi” gerektiğini biliyorsunuz. Kaldıraç (ekip) hakkında düşünmeye başlamalısınız.

Egonuzu Kontrol Edin
Egonuz ön plana çıktığında tehlikeli olur. Ego, üretkenliğinizi bilir ve bu nedenle oyundaki diğerlerinden “daha iyi” olur. Ve daha önce de söylediğimiz gibi, üretim açısından ortalama bir danışmandan daha iyisinizdir. Bu, birçok kişiye sizin ne yaptığınızı öğretmeye, ya da sosyal medyada neyin işe yaradığını paylaşmaya ya da panellere götürmeye başladığı zamandır. Sağlıklı ve karlı bir büyüme taahhüdünüze öncülük etme sürenize müdahale etmesine izin vermediğiniz sürece, bunda yanlış bir şey yoktur.

En Yakın 5 Arkadaşınıza Hızlı Bir Bakış
Şu anda neredesiniz? Arkadaşların kimler? Sektörde hangi meslektaşlarınızla arkadaşlık kurmaya başladınız? Şimdi, gelirlerini veya üretimlerini bildiğinizi varsayarak, bunu toplayın ve bölün 5’e. Bu sayıdan memnun musunuz? Çünkü bu, sahip olduğunuz veya yöneldiğiniz gelirdir. İçinde bulunduğumuz odalara doğru büyüyoruz. Yani, daha ileri gitmek istiyorsanız, kiminle ilişki kurduğunuz, gitmek istediğiniz yerin bir sonraki seviyesini belirlemektedir. Konuşmak için asla odadaki en zeki kişi olmamalısınız. Sizin açınızdan biraz esneme gerektirebilir ve rahatsız edici olabilir, ancak para diğer tarafta rahatsız edicidir.

Liderlik konseyinde bir pozisyon alın
Liderlik becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu lider olarak hizmet etmektir. Bir erkek veya kadın liderlik konseyinde, liderliğinizin aranacağı özel bir komitede, bir emlakçı yönetim kurulunda, bir temsilci liderlik konseyinde ve benzerlerinde hizmet vermeyi düşünmelisiniz.

Ruhsal, Zihinsel, Duygusal ve Fiziksel Sağlığınızı Kontrol Edin
411’i geri dönün. Üretim dışında hedefleriniz nasıl gidiyor? Bir tasarruf veya yatırım hedefi belirlediniz mi? Bir fitness hedefi ve manevi bir hedef belirlediniz mi? Peki ya zihinsel? Hangi yeni becerileri öğrendiniz, gayrimenkul dışında dersler aldınız veya kitap okudunuz mu? Uyuyor musun? Uyku, insanların gün içinde yeterli zaman yaratmak için vazgeçtikleri ilk şeylerden biri gibi görünüyor. Kesinlikle beni bir işlemde temsil eden uykulu, uçtaki emlakçıyı istemem. Kontrol edin ve nasıl yaptığınızı ve bir süre için nerede dengeye ihtiyacınız olabileceğini görün.

Başarısızlığa hazır olun
Başarısız Olacaksınız. Bazı alanlarda, diğerleri kadar güçlü olmayacaksınız. Hata yapacaksınız. Muhtemelen birkaç karışıklık içinde kalacaksınız. Mutsuz ayrılan müşteriler olacaktır. Çalışmayan ekip üyeleriniz olacaktır. Muhtemelen bir noktada para kaybedeceksiniz. Birini kızdıracaksınız. Bir teklifte buzdolabını yazmayı unutacaksınız ve ardından alıcınız için bir buzdolabı satın almanız gerekecektir. Bir zeyilnamede hata yapacak veya imza almayı kaçıracaksınız. Bir müşterinin tavsiye olduğunu unutacak ve tavsiyeyi ödemeyi kaçıracaksınız. (Hayır, bunu yapma).  Başarısız olacaksın. Ve sorun değil. Başarıya ulaşmak için başarısız olacaksınız.
Sadece başarısız ol.. daha hızlı ol.

İşinizi büyütürken kaldıraç öğrenmeye başlayın
Dersler, atölyeler ve kitaplar var. Davranışsal değerlendirmeler ve kişilik testleri vardır. Modeller, kılavuzlar ve elektronik tablolar var. Önemli olan, dünyanızın artık insanlarla ilgili olduğunu fark etmenizdir. Siz büyüdükçe, geleceğiniz, müşteri adayları için müşteri adayı yaratmak yerine daha çok yetenek için müşteri adayı yaratmakla ilgili olacaktır (çünkü artık sizin gücünüz ve sistemleriniz bundan daha fazlasını yapıyor). Mülakatlar, ilişkiler, eğitim, koçluk ve liderlik hakkında olacaktır.
Bu, tam burası, birçok büyük emlakçının tuzağa düştüğü yerdir. Liderlik kapaklarını büyütmedeki başarısızlıkları, onları bir başarı tavanında tutar ve başları hep bu tavana çarpar. Kendi başlarına büyüyemezler , bir koça ve bir ekibe ihtiyaç duyarlar.

İlk idari işe alımınızı yapın
İlk yardımcınız, liderlik veya randevular veya lisanslı temsilci faaliyetleri (pazarlıklar, denetimler) dışında her gün yaptığınız her şeyi devralmalıdır. Kitaplarınızı (muhtemelen) yönetmeli, veritabanını yönetmeli, sistemleri ve işlemleri oluşturmalı, telefonları cevaplamalı, e-postaları görüntülemeli ve yanıtlamalı, kırtasiye işlerini yürütmeli, malzeme sipariş etmeli, taşeronlarla ilgilenmeli, pazarlamayı ve sizin işinizde olmayan her şeyi yapmalıdır.

25. Eğitim Sisteminizi ve Ekibinizi Oluşturun
Kullanım kılavuzunuz veya sisteminiz, birisinin oluşturacağını söylediği için bulut sürücünüzde dosyalanan bir belgeden daha fazlası olmalıdır. Birinin bağlantı kurmasına, videoları ve ekran görüntülerini izlemesine ve işlerin nasıl yapıldığına ilişkin eğitimleri okumasına olanak tanıyan bir eğitim sistemi olmalıdır. İdari personelinizin sizi takip etmesini ve her şeyi belgelemesini sağlayın. Kendinize özel kullanıcı izinlerine sahip bir WordPress sitesi oluşturun. Özel bir Youtube kanalı kullanabilir ve oynatma listelerini (yönetici, alıcı acenteleri, liste acenteleri, scriptler, işlemler, müşteri adayı) vb. kullanabilirsiniz.
“Bu videoyu izle ve sabah 10’da sorularınla ​​buluş benimle, senin için de birazım var” demek, eğitimleri defalarca tekrar etmekten çok daha güzel.

İlk yer gösteren asistanınızı/alıcı danışmanızı işe alın
Tipik olarak, bir alıcı veya yer gösterme asistanı, tek bir işlem için yaptığınızın %50’sini yapar. Alıcı uzmanı her şeyi yapar, bir yer gösterme asistanı sadece gösterme işini yapabilir. Bir gösteri uzmanıyla farklı bir bölünmeye karar verebilirsiniz. Örgütsel ve ekonomik modellerinizde mantıklı olmalıdır.

Ekibinizi Oluşturun
Bu blog yazımda, tüm cevapları bulamayacaksınız. Bulacağınız şey, yaşamı boyunca birden fazla ekip kurmuş ve şu anda bir gayrimenkul koçu olan birinin teoriden bilgi, sahadan deneyimidir. İpuçları ve hatalar bulabilirsiniz.
Birçok takım işe yeni kişiler aldıkları için daha az karlı hale geliyor, çünkü artık üretimdeki artış için hesap verme sorumluluğu yüksek olmaktadır. Bu karları değerlendirmek ve kontrol altında tutmak sizin için her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

Yıllık (veya mevsimlik) Müşteri Etkinliklerini Planlayın
“Pop by” ziyaretleri planlayın, Pop by ziyaretleri genellikle mevsimliktir ve yurtdışında aşağıdakiler gibi bir tür hediyeler içerir, sizde kendi uzmanlık bölgenizde ne tür hediyeler sunabileceğinizi düşünmelisiniz:
• Cadılar Bayramı’nda Kabaklar
• 4 Temmuz’da bayraklar
• Duman Dedektörlerini değiştirmek için piller
• Şükran Günü’nde turtalar
• İlkbaharda Tohum Ekme

Bir anket sistemi ekleyin
Ekibinizin nasıl çalıştığına dair veri toplamak için bir sistem dahil edin. Kategori başına bir derecelendirme sistemi önerebilirim.  Ekip üyeleriyle sık sık tartışın ve herhangi bir alanda düşüklerse derecelendirmeleri iyileştirmek için çalışın.

Rakamları Bilin
Artık sadece piyasa rakamlarını ve kişisel rakamlarınızı değil, ekip üyenizin rakamlarını da bilmeniz gerekiyor. Dönüşüm oranlarını ve ortalama komisyonlarını bilmek önemlidir, böylece başarılarını geliştirmelerine veya modelleri oluşturmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Liderlik eğitimine katılın
Eğitimler, Kitaplar, Videolar, Çalıştaylar, liderlik becerilerinizi artırma fırsatı sunar. Ekip oluşturma dünyasına girdiğinizde bu sistemi işletmelisiniz.

Sık sık ver
Kendinize ait bir yardım derneği kurmak, yerel veya ulusal düzeyde birini desteklemek veya gerektiğinde bireyleri desteklemek harika bir fikir olsa da, kilit nokta sık sık geri vermenizdir. Maddi olarak geri verebilir, zaman olarak ta verebilirsiniz. Kazananlar Vericidir. Liderler Vericidir.

Bolluk Zihniyetini Yaşayın
Bolluk zihniyetini benimsediğinizde, dünyanız asla mümkün olmadığını düşündüğünüz şekillerde açılır. İhtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuza gerçekten inandığınızda ve her zaman size gelen bir para olduğunu ve para kazanmakta harika olduğunuzu ve parayı hak ettiğinizi ve bol sevgi, mutluluk, dostluk dünyasında yaşadığınızda, iyi ve bol olduğuna inandığınız her şeyi, daha fazla bolluğu çekeceksiniz.

Bir satıcı danışmanı işe alın
Ekip sahibinin günlük operasyonların dışına çıkmasına izin veren bir ekip oluşturmadaki son adımlardan biri portföy danışmanıdır. Bu zor bir durum, çünkü bir ekip portföylerine çok bağımlıdır ve kârların çoğu genellikle satıcı  tarafından gelir. Bir satıcı danışmanı genellikle bir alıcı danışmanından daha küçük bir pay alır, çünkü çok daha fazla listeleme yapabilirler ve pazarlama ve hazırlık çalışmalarının çoğu idari ekip tarafından yapılır.

Bu blog yazımda aslında bir kitabın içindekileri rahatla oluşturacak teori ve saha deneyimi vardır. Değerli gayrimenkul danışmanlarına yararlı olmasını dilerim. Bu yazının kitaplaşmış halinide buluşmak üzere.

 

Daha Fazla Bilgi İçin İletişim Formunu Kullanabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  Yazılar

  Adres

  Mülkünüzün Değerini Merak mı Ediyorsunuz?

  Gayrimenkul Almak mı İstiyorsunuz?

  How to Buy Real Estate

  iletişim Formu

   Canlı Bağlantı
   Size nasıl yardımcı olabilir?
   Merhaba, Size yardımcı olabilirim.